E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Teknolojiler
TeknolojilerDünya Pazarında Lider Kuruluş icotek
Kategori : Teknolojiler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-08-05 14:15:59


Geri Dön
Dünya Pazarında Lider Kuruluş icotek

Pano, makine ve tesis yapımı için yenilikçi ürünler

 

Restoranda bir yemek sonrası kahve keyfi, bir Cafe'de küçük bir kahve molası, futbol oynamak için tren yolculuğu veya Akdeniz'de bir mavi yolculuk. icotek'in uzun yıllara dayanan bilgi birikiminin hayatın içindeki kullanımına ilişkin sadece üç örnek. icotek, kablo girişi ve EMC ekranlama çözümleri üzerine geliştirdiği ürün bileşenleriyle dünya lideri konumundadır.

 

Türkiye'deki icotek  kardeş kuruluş - icotek Elektronik Tic. Ltd. Şti. - merkezi İstanbul'dadır ve yüksek standartlardaki icotek ürün programı yanısıra, steute firmasının üstün kalite anahtarlama cihazları ve STEGO firmasının pano iklimlendirme cihazlarının dağıtımını yapmaktadır.

 

Kurucusunun 2000 yılında geliştirdiği ve patentini aldığı benzersiz kablo giriş sistemi ile icotek başarı hikayesi başlar.

 

Günümüzde ise icotek ürünleri ana merkez olan Almanya'dan bütün Dünyada 50'nin üzerinde ülkeye ulaştırılmaktadır. icotek Grubu Türkiye'deki, İsviçre'deki ve ABD'deki kardeş kuruluşlarıyla birlikte endüstri için güçlü ve güvenilir ortaktır.

 

Yoğun bir satış ağı ve modern depolarıyla ürünlerin uluslararası çapta satış hazır olması ve hızlıca gönderimi sağlanmış durumdadır. Genel olarak ürünlerin tanıtımı ve danışmanlık hizmeti müşterinin bulunduğu yerde gerçekleşir ve yapılan ziyaretler esnasında müşteriye özel çözümlerin anında sunulabilmesi açısından çoğunlukla kendi satış mühendislerimiz de bulunur. Kapsamlı ürün programımız ayrıca her yıl  dünya çapında yaklaşık 40 fuarda tanıtılmaktadır.

 

icotek ürünleri günümüzde birçok sektör ve kullanım alanlarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

 

Makinelerde, tesislerde veya panolarda, elektrik kablolarının, pnömatik veya hidrolik boruların veya ışık dalgası ileten hatların, dar alanlardan geçirildiği her yerde icotek kablo giriş sistemleri kullanılmaktadır.

icotek EMC ürünleri, ekranlamaya bağlı arızaların güvenilir ve etkin bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak, makinelerin ve sistemlerin güvenli çalışmalarını temin etmektedir.

 

icotek'in Ayrılabilir Kablo Giriş Sistemleri KEL – Fiş ile Duvarı Aşmak

Pano ve makinelerin mümkün mertebe hızlı ve hatasız birbirinden ayrılmaları veya birbirine bağlanmaları için sıklıkla ağır kablo bağlantıları kullanılmaktadır. Bunun için çoğunlukla pano duvarına kablo bağlantıları ile bir kesişme noktası oluşturulur. Maliyet oluşturan ve ilave hataların kaynağı olan bir kesişme noktası.

 

Ağır kablo bağlantılarına gerçek alternatif; icotek KEL serisi ayrılabilir kablo giriş sistemleridir. Çünkü, makineden direk pano duvarına klemense gidişi mümkün hale getirir. Pano duvarındaki kesişme noktasına gerek kalmaz.

 

Soketli ve fiş bağlantılı hazır kablolar, lehim işlemine gerek kalmaksızın geçirilebilmekte, sabitlenebilmekte ve aynı zamanda da gerilme azaltılmaktadır. Sonradan yapılacak montaj, servis ve bakım işleri de kablolar sökülmeden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Bir kablo giriş çerçevesi ve birer insertten oluşan, birbirini izleyen ayrılabilir özelliğe sahip KEL kablo giriş sistemleri sayesinde, 2 ile 34 mm arası çapa sahip her türden hazır soketli kablo geçirilebilmektedir.

 

Fişlerin sökülmesi ve yerine takılması için yapılan zahmetli ve hatalara açık olan lehimleme işlemlerinin hiç birine gerek kalmaz. Böylelikle de soketli kablo ve kablo ağaçlarında ortaya çıkabilecek muhtemeler hatalar da bertaraf edilmiş olur. Soketli kablolar üzerindeki üretici garantisi de etkilenmez.

 

icotek kablo girişleri standart kesitlere uygundur, aynı şekilde ağır kablo bağlantılarının delici standartlarına da uyulmaktadır.

 

KEL kablo giriş sistemlerinin bir başka özelliği de, tek bir parçayla birçok kablonun geçirilebiliyor ve sabitlenebiliyor oluşudur. Örneğin, 24 kutuplu kablo bağlantısına uygun tek bir KEL çerçeve ile 40'a yakın kablo geçirilebilmekte ve sabitlenebilmektedir. Ağır kablo bağlantıların kullanımına kıyasla – son derece yüksek yoğunluk!

 

Kablo girişinin kendisi istenirse pano duvarına da tutturulabilir. Böylelikle örneğin bakım çalışmalarındaki vidayı söküp takma işlemine gerek kalmaz.

 

Kablolar pano zemininden geçiriliyorsa, aynı kablo geçiş sistemleri kullanılabilmektedir. icotek bunun için özel, geniş ölçüde aletsiz çalışılabilen pano zemin levhası sistemleri tasarladı.

 

icotek Kablo Bağlantıları KVT ve QVT

icotek bazı soketli kablolar için (çap 2 – 34 mm) ayrılabilir, çok az yer kaplayan ve hızlıca monte edilebilen, metrik dişli kablo bağlantıları da sunmaktadır – KVT ve QVT serisi.

 

Önemli ölçüde daha büyük ölçekli ve büyük bir, genellikle de mekanik olarak çalışılması gereken sıkıştırma parçası ile donatılmış geleneksel kablo bağlantılarına kıyasla icotek sistemleri birçok avantaj sunmaktadır.

 

Kablo bağlantısı iki yarımdan ve modele göre de bir ile dört insertten oluşur. Kesik insert sıkıştırma elemanı olarak soketli kablonun etrafına monte edilir. Bu şekilde donatılmış olan insert, kablo bağlantısının yarısına kadar kaydırılır ve sabitlenir. Kablo bağlantısının her iki yarısı birbirine bastırılır, kablo bağlantısı artık makineye veya kutuya kilitleme somunuyla monte edilebilir.  Örneğin Profibus veya SUB-D fişine uygun ve fişin kolayca içinden geçirilmesini sağlayan kilitleme somunu ile donatılmış olanlar son derece kurnazca çözümlerdir.

 

Kablo bağlantıları metrik ebatlar M16'dan M63'e kadar mevcuttur.

 

Yer Cimrileri - icotek'in Soketsiz Kablolar için Kablo Girişleri

Soketsiz kablolar için icotek, , örneğin kablo vidalama gibi standart çözümlere, KEL-DPU, KEL-DPZ ve KEL-DP kablo girişleri ile zekice ve fayda sağlayan alternatifler sunmaktadır. Kablolar, ışık dalgası hatları veya 3,2 ile 20 mm çapındaki kablo bükümler, kablo giriş plakaları ile geçirilebilmekte, sıkıştırılabilmekte ve aynı zamanda da gerilmeleri azaltılabilmektedir.

 

Bütün seriler, geleneksel çözümlerle muadil alanlarda gerçekleştirilmesi mümkün olmayan çok yüksek oranlarda yoğunluğa sahiptirler. Burada da ağır kablo bağlantılarının standart boşaltımlarının veya metrik standart boşaltımlarının uygulanabilir oluşuna özen gösterilmiştir.

 

icotek kablo giriş plakalarının diğer avantajları hızlı ve kolay montaj ve donanım ve de yüksek koruma sınıfı – IP68'e kadar.

 

Kablo giriş plakaları, elastomermembar ile kaplı olan stabil bir çerçeveden oluşmaktadır.

 

Donanım için membran yalnızca küçük sivri bir çivi (dorn) ile delinir. Akabinde kablo içinden kaydırılır. Kablo giriş plakasının arkası konik uçlu insertlerle bezenmiştir. Kabloların gerilmeleri bu sayede çok iyi bir şekilde azaltılmakta ve hem membrana hem inserte olmak üzere iki kat sıkıştırılmaktadır. Kullanılmayan açıklıklar icotek'in ST-B tapalarıyla güvenli bir şekilde kapatılabilmektedir.

 

YENİ: Kablo Giriş Plakası KEL-DPU

KEL-DPU serisi özellikle geçirilen kabloların gerilmelerinin mükemmel bir şekilde azaltılması özelliğiyle öne çıkmaktadır. Buna ilaveten dış kontördeki, giriş plakası ve kutu arasına kirin yerleşmesini önleyen, arkadan püskürtülmüş conta dudağına sahiptir. Önden düz yüzeye sahip olmasıyla da kir birikimini engelleme özelliğine sahiptir ve dolayısıyla gıda teknolojileri alanı için özellikle uygundur.

 

icotek'in EMC Çözümleri ile – Yüksek Frekanslı Arızaların Kolayca ve Güvenli bir Şekilde Aktarımı

icotek EMC ürünleri, kabloya bağlı arızaların güvenilir ve etkin bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak, makinelerin ve sistemlerin güvenli çalışmalarını temin etmektedir. Geniş alanlı temas, arızaların geniş alanlı aktarımı ve de kablo ekranlamanın sürekli ve güvenli olarak teması, icotek SKL ekranlama klemenslerinin öne çıkan özelliklerindendir. Ayrıca kolay monte edilebilir olma özelliği de icotek'in EMC çözümlerinin tercih edilme nedenleri arasındadır.

 

Geleneksel ekranlama klemenslerine kıyasla SKL ekranlama klemensleri %50'e varan temas alanı sunmaktadır ki bu da yüksek frekanslı arızaların çok iyi bir şekilde aktarımının ispatı niteliğindedir.

 

SKL ekranlama klemensleri kolayca ve önden donatılabilmektedir. Ayrıca farklı montaj şekilleri (şapkalı raylar, toplama raylar, direk montaj) 1,5 ile 29 mm çaplı kablolar için SKL ekranlama klemenslerini üniversal çözüm haline getirmektedir.

 

Bütün SKL ekranlama klemensleri çok yüksek vibrasyon emniyeti özelliğine sahiptir. İster araç yapımında, demir yolu trafiği teknolojisinde, elktromotorlarda, tahriklerde, modülatörlerde, dalgalı akım değiştiricilerinde, geleneksel panolarda veyahutta offshore bölgelerindeki rüzgar tribünlerinde olağanüstü koşullar altında olsun. SKL ekranlama klemensleri son derece güvenli çözümler olarak isim yapmışlardır.

 

Bir diğer öne çıkan ürün grubu ise, en dar alanlarda birçok kablonun bir araya toplanabildiği EMC seri ayağı RLFZ'dir. Müşteri talebine üzerine birçok SKL ekranlama klemensi yan yana tek bir ana taşıyıcıya sabitlenebilmektedir. Çok sıralı düzenleme de mümkündür. Böylelikle çok sayıda kablo dar alanda bir araya toplanabilmektedir. Geleneksel çözümlerde olduğu gibi her bir klemensi tek tek vidalamak yerine, RLFZ çözümünde tek bir ana taşıyıcı sabitlenmek zorundadır ve SKL ekranlama klemensleri bunun üzerine takılır. Bu da işçilikten ve maliyetten önemli ölçüde tasarruf etmek anlamına gelmektedir.

 

EMC seri ayağının şekillendirilmesi için EMC konfigüratör yardımcı olacaktır. Kullanıcı bununla www.icotek.com.tr linki üzerinden kendi ihtiyaçlarına hitap eden çözümü kendisi tasarlayabilmektedir. 

 

icotek