Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajFatih BOYLU: ’Hedefimiz İhracatımızın Ciromuza Oranını %25'den %40'a Çıkartmak’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-07-03 17:58:36


Geri Dön
Fatih BOYLU: ’Hedefimiz İhracatımızın Ciromuza Oranını %25'den %40'a Çıkartmak’

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızın 2010 yılında kurulmuş olup pano imalat ve otomasyon sistemlerinin devreye alınmasında konusunda faaliyet göstermek üzere ticari hayatına başlamıştır. 2018 yılı itibari ile Kablo ve Elektrik malzemeleri satışını ön plana çıkarmıştır.

Başta enerji ve zayıf akım kabloları  olmak üzere, kablo taşıma sistemleri,  busbur, klemensler, orta gerelim hücre ve trafoları, aydınlatma, topraklama, panolar, sigorta  ve kombinasyon kutuları, anahtar, fiş,  priz’e kadar her türlü elektrik malzemelerinde elektrik sektörünün önde gelen üreticileri ile çalışarak bir projede  ihtiyaç duyulabilecek A’ dan Z’ye tüm elektrik malzelemelerini tedarik edecek kapasite ve tecrübeye sahiptir.

Güçlü stok yapısı , tedarik zinciri bağlantıları , tecrübeli satış ve lojistik ekibi ile ,

 • Taleplere hızlı cevap verme ,
 • Doğru ve en ekonomik çözüm sunma
 • Zamanda ve hızlı teslimat hizmeti  ile müşterilerinin güvenini asla kaybetmemek üzere oluşturduğu kurum kültürü bugünkü  başarasının en önemli faktörüdür.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

 • Zayıf akım kabloları
 • Alçak Gerelim Enerji ve Tesisat kabloları
 • Orta gerilim kabloları ve iletkenler
 • Metal ve Plastik kablo kanalları
 • Emt ve Plastik borular ve Aksesuarlar
 • Kablo başlıkları , Kablo Papuçları, Ek Mufları, Klemensler
 • Orta gerelim Trafo, Hücre ve Köşk
 • Endüstriyel, Dekoratif, iç ve dış aydınlatma armatürleri,
 • Topraklama sistemleri,
 • Anahtar Priz ürünleri, Plastik, Kauçuk  Fiş ve  Grup Prizler
 • Saç ve Plastik Panolar  Sigorta Kutuları, Kombinasyon Kutuları
 • Busbar sistem ürünleri, Döşeme Altı Buatlar,

 

BAYİLİKLERİMİZ

 

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Personelimizin tamamı uzun yıllar sektör tecrübesine sahip, konusunda uzman ve takım olarak sonuç odaklı çalışma disiplinine sahip olması firmamızın en  önemli avantajıdır.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

Bu konu yoğun iş temposu arasında ihmal edilmemesi gereken önemli bir konu. Şirketlerin geleceği açısından  yeniliklere, iş ve ürün geliştirmeye açık olması sürdürülebilirliğin olmazsa olmaz gerekliliğidir. Üreticilerin geliştirdiği her yeni ürünü, her yeni sistemi gerek eğitimlerle gerekse fabrika ziyaretleri  , müşteri ziyaretleri ile hem ilk öğrenen hem ilk tanıtan olmak her zaman konumuzda lider olmak için avantaj sağlamaktadır.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere?

Başta Malta, Fas, Cezayir ve Irak  düzenli olmak üzere ciromuzun yaklaşık %25 i ihracat satışlarımızdan gelmektedir.  Pazar ve müşteri araştıra çalımlarımız bunu önümüzdeki 3 yıl içerinde %40 a çıkarmak doğrultusunda devam etmektedir.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Güvenilir tedarikçi olma özelliğini hiçbir zaman kaybetmeden , hızlı , kaliteli ve ekonomik çözümler sunarak, prensiplerinden taviz vermeden sektörün örnek ve  lider konumunda yerini korumak. Aynı başarıya ihracat alanında da ulaşarak konumunu zirvede ve sürdürülebilir olması için her zaman daha fazla çalışmak.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kalitesine güvenmediğimiz ve güvenilirliğine emin olmadığımız , kalite belgeleri tam olmayan hiçbir ürünün müşterilerimize tedarik etmiyoruz. Tedarikçi ve üretici seçiminde en hassas olduğumuz konu kalite politikasıdır.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Özelikle kablo konusunda ülke olarak dünya pazarında önemli bir tedarikçiyiz.  Bu da her konuda olduğu gibi sürekli, zamanında ve doğru yatırımlar ile geliştirmeye ve yenilemeye açık bir sektör. Özellikle üretici firmalarımıza bu konuda büyük görevler düşüyor. Biz tedarikçi firmalar olarak her zaman kendi konumuzda  Ülkemizin ve üreticilerimizin bayrağını taşımaya hazırız.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektör olarak yaşadığımız en büyük problemin başında kaliteden ödün verilerek , eksik yada verimsiz malzemeden yapılan ürünlerin sadece fiyat odaklı karşımıza çıkmasıdır. Uzun vadede hem üreticiye, hem tedarikçiye hemde tüketiciye zarar veren bu durum bir an önce gerekli tedbirlerin alınarak kurtulmamız gereken bir durumdur.

 

Femka Kablo Genel Müdürü

Fatih BOYLU

FEMKA KABLO