Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Haberler
Haberler Signify, Yeni Nesnelerin İnterneti (IoT) Sensör Paketleri İle Ofis Sağlığında Çıtayı Yukarı Taşıyor
Kategori : Haberler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-06-15 09:26:04


Geri Dön
Signify, Yeni Nesnelerin İnterneti (IoT) Sensör Paketleri İle Ofis Sağlığında Çıtayı Yukarı Taşıyor

Düşük kalitede bir çalışma ortamı, çalışanlarda rahatsızlık, hastalıklar ve performans düşüklüğü ile etkisini gösteriyor. Kaliteli bir aydınlatma ise çalışan verimliliğini %23’e varan oranlarda artırabilme özelliğine sahip.[1] Aydınlatma haricinde, çalışan sağlık ve konforu üzerinde etkili çevresel bazı unsurlar daha var. Örneğin, iç ortam sıcaklığı ve bağıl nemin yüksekliği, hapşırma, deride kızarıklık, gözlerde kaşınma, baş ağrıları ve göz yorgunluğuyla ilişkilendiriliyor. Sıcaklığın gereken ölçüde kontrol edilmediği durumlarda, ofislerin fazla sıcak olması çalışan performansında %6, fazla soğuk olması ise %4 düşüşe yol açıyor.[2] Bunlara ek olarak, dikkat dağıtan gürültüler de çalışan performansını %66’ya varan oranlarda[3] azaltırken, bu tür bir dikkat dağılması sonrasında tekrar işe odaklanmak ortalama olarak 25 dakika sürebiliyor.[4]

 

Ofiste çalışanların konforu ve sağlığı, kritik önem taşıyan konular. Aydınlatmada dünya lideri Signify (Euronext: LIGHT), bağlantılı aydınlatma sistemi Interact Office ve çevresel gözlem yazılımı programlama arayüzleri yoluyla veri toplayıp aktaracak yeni Philips IoT sensör paketleri geliştirdi. Piyasaya sürülen bu yeni sensörler sayesinde şirketler çalışma ortamlarını gözlemleyip, çalışanlarının sağlık ve konforunu en üst düzeye çıkaracak şekilde düzenleyebilecekler.

 

Odaların kullanım oranı, insan sayısı, sıcaklık (oda sıcaklığı ve masa seviyesinde), gürültü seviyeleri, günışığı düzeyleri, nem oranı gibi verileri ölçebilen yeni sensör paketleri, bluetooth bağlantısı sayesinde iç ortamda konum ve navigasyon özellikleri sunuyor. Bu algılama yeteneklerinin tek bir ünitede toplanıp sunulması ise birden fazla sensör kullanma ihtiyacını ortadan kaldırdığı gibi işletmeler için maliyeti de önemli ölçüde azaltıyor. Ofiste çalışma deneyiminin değiştirilmesi ise daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturulmasına ve çalışanlar arasında işe devamsızlığı azaltmaya yardımcı oluyor.

 

Bir kibrit kutusundan daha küçük olan yeni sensörler, mevcut sensörün bir tuşla değiştirilmesini sağlayan ve Philips profesyonel ofis armatürlerine özgü sensör yuvası sayesinde kolayca takılabiliyor. Sensörlerin armatürün ön tarafından takılabilmesi sayesinde, kurulum sırasında armatürleri tavandan indirmeye gerek kalmıyor. Geleceğin ihtiyaçları göz önünde tutularak geliştirilen bu çözüm, kullanıcının armatürlere dilediği zaman farklı bir sensör takmasına olanak sağlıyor. Bu da işletmelere gelecekte geliştirilecek yeniliklerden yararlanma veya örneğin yeni bir kiracının ihtiyaç duyduğu fonksiyonelliği sağlama esnekliğini sunuyor.

 

Bir OVG Real Estate şirketi olan EDGE de, Signify müşterileri arasında. EDGE, kendi ofis binası da dahil olmak üzere geliştirdiği tüm yapılarda sağlık, sürdürülebilirlik, tasarım ve teknolojiyi ön planda tutan

bir şirket. EDGE’in ofis binası The Edge’de kurulan ve ethernet üzerinden güç aktarımı sağlayan yıkıcı teknoloji örneği LED aydınlatmadan, EDGE Olympic Amsterdam’da uygulanan aydınlatma altyapısına dek Signify ile işbirliği içerisinde çalıştığını belirten EDGE CTO’su Erik Ubels, yeni sensörlerle ilgili olarak “Son derece hassas lokalizasyon ve üst düzey insan sayma özelliği, binalarımızda kullanıcı deneyimini ve tesis yönetimini üst düzeye çıkarmamızı sağlıyor. Yeni çevresel gözlem kabiliyeti de, çalışanlarımızın sağlığına daha da yüksek oranda katkıda bulunuyor” açıklamasında bulundu. Interact Office için geliştirilen yeni Philips sensör paketleri, mayıs ayında piyasaya sürülecek.

 

Signify