Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajGenco Uysal: ‘2019 Yılında İhracatımız Yüzde Altmış Arttı’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-06-01 13:06:34


Geri Dön
Genco Uysal: ‘2019 Yılında İhracatımız Yüzde Altmış Arttı’

1993 yılında kurulan ve ürettiği ürünleri dünyanın 90 ülkesine ihraç eden ve kendi alanında dünya markası olmayı başaran Sigma Elektrik’in İhracat Direktörü Genco UYSAL ile Sigma Elektrik’i, ihracattaki başarılarını ve sektörü konuştuk.

 

Sigma Elektrik’i tanımadan önce kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1984 yılında İstanbul’da doğdum. Liseyi Saint Benoit Fransız Lisesi’nde okudum. Fransa’da Strasboug Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldım. Sonrasında Belçika’ya yüksek lisans için gittim ve bu ülkede kendi işimi kurdum. Daha sonra Avrupa’da Fransa ve İspanya; Afrika’da ise Fildişi Sahilleri’nde çeşitli global firmaların üst düzey yöneticiliğini yaptım.

2019 yılının Ocak ayında Sigma Elektrik’te çalışmaya başladım. Burada diğer çalıştığım firmalarda olduğu gibi ihracat organizasyonunu yeni kurduğumuz ekiple yeniden yapılandırdık. 2019 yılında ihracatta %60’lık bir büyüme öngörmüştük ve bunu da gerçekleştirdik. Bizden önce dünyanın 50 ülkesine ihracat yapılırken 2019 yılında bunu 90 ülkeye çıkardık. 2020 yılının ilk iki ayında da büyümemize davam ettik ve ihracat yaptığımız ülkelere yenilerini ekledik.

 

Sigma Elektrik’i tanıyabilir miyiz?

Sigma Elektrik ticari faaliyetlerine 1993 yılında otomatik sigorta üretimi ile başladı. 2009 yılında Ünlü Grup tarafından satın alınan Sigma Elektrik bu tarihten itibaren yaptığı yeni ürün kalıpları ve makine yatırımları ile  ürün çeşitliliği ve üretim kapasitesini arttırarak hızlı bir şekilde büyümeye başladı.. Şu anda artan ihracat noktaları ve iç piyasadan gelen yoğun talepler nedeni ile yaklaşık 250 personeli ile  yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

 

Kısaca ürün yelpazenizden ve yeni geliştirdiğiniz ürünlerden bahseder misiniz?

Ürün yelpazemizi başta Alçak Gerilim Devre Kesicileri, Otomatik Sigortalar, AG Akım Transformatörleri, AG Kontaktörleri, Kaçak Akım Koruma Şalterleri, Otomatik Transfer Şalterleri, Sigortalı Yük Ayırıcılar, NH Sigortalar ve AG Koruma ve Ölçü cihazları olarak gruplandırabiliriz.  

 

Sigma’da Ar-Ge ve Ür-Ge ne durumda öğrenebilir miyiz?

Sigma Elektrik Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri için çok ciddi bütçeler ayırıyor. Firmamızda elektrik Ar-Ge elektronik Ar-Ge ve mekanik Ar-Ge çalışmaları birbiri ile paralel yürütülmekte ve bu çalışmaların temelini müşteri talepleri ve benzer ürünler ile farklılık oluşturmaktadır. İlgili uluslararası standartların belirlediği kriterlerin üzerinde bir ürün performansına sahip olabilmek için Bencmarking den etkin bir şekilde faydalanılmaktadır. Her yıl bu çalışmaların neticesinde ürün portföyüne yeni ürünler ekliyor mevcut ürünlerimizi geliştirerek yeni özellikler kazandırıyoruz.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz ve Sigma Elektrik’in İnovasyona bakış açısı nasıl?

İnovasyonu çok önemsiyoruz. Yeniliklere ve değişime açık bir firmayız. Ürün yelpazemizde 5000’in üzerinde ürün var ve az öncede dediğim gibi bu ürünlere her yıl yenilerini ekliyoruz ve var olan ürünlerimizde yenikler yapıyoruz. Firmamız teknolojiyi yakından takip ediyor. Yeni ürün geliştirmelerinde ve mevcut ürünlerde son gelişmeleri takip edip ürünlerimizi teknolojinin son gerekliliklerine göre yeniliyoruz. Aynı şekilde yeniliklerden uzak kalmamak için birçok uluslararası fuara gerek katılımcı ve gerekse ziyaretçi olarak katılıp sektördeki son gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

 

İhracatınız dan bahseder misiniz ?

Az öncede belirttiğim gibi bugüne kadar dünyanın 90 ülkesine ihracat gerçekleştirdik. Avrupa, Asya, Afrika ve Güney Amerika’da çok sayıda ülkeye ihracatımız var. Sadece Avusturalya kıtasında yokuz ancak orada olmak konusunda da çalışmalarımıza başladık yakın zamanda bu bölgeye de ihracat yapmayı hedefliyoruz. Özellikle Afrika’da çok sayıda ülkeye ihracat yapıyoruz ve bu ülkelerde ürünlerimiz çok iyi biliniyor ve Afrika’daki birçok ülkede pazar lideri konumundayız.

 

Kısa ve uzun vadedeki hedeflerinizden bahseder misiniz?

Bu yılda geçtiğimiz yıl olduğu gibi ihracatla büyüme hedefliyoruz. Hedefimizde ihracatımızı yüzde 40 oranında artırmak var.  Şu anda dünyada yaşanan savaşlara ve salgın hastalıklara rağmen biz hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz. Hedeflerimiz arasında;  İhracatta büyümenin dışında yeni fabrikaya taşınma, üretimimizi artırma, ekibimizi güçlendirme ve her zaman olduğu gibi yeni ürünler geliştirme hedefimiz var. Öncelikli hedefimiz ihracat yaptığımız ülkelerdeki kamu onaylarına yenilerini ekleyerek ihracatta resmi kurumları payını arttırıp hedeflerimize daha hızlı ulaşmak.

 

Ürünlerinizin kalitesi konusunda neler söylemek istersiniz?

Sigma Elektrik’te tasarımdan pazarlamaya kadar olan tüm iş süreçleri ISO 9000 Kalite Yönetim Sisteminin güvencesi altında gerçekleştirilmekte olup, tüm ürünler ilgili TSE ve uluslararası standartlara uygun olarak üretilmekte, test ve kalite kontrolleri yapıldıktan sonra müşterilerimize gönderilmektedir.

Kalite önceliğimizdir ve bu konuda herhangi bir taviz vermemiz söz konusu olamaz.  Bugüne kadar da müşterilerimizden bu konuda olumsuz bir dönüş almadık. Zira böyle bir sorun olduğunda satışta devamlılığı sağlamanız da mümkün olmaz.

 

Sektörünüzle ilgili kısa bir değerlendir me yapar mısınız?

Ülkemizde elektrik ve elektronik sektörü gelişen ve dünyadaki rakipleri ile rekabet edebilme kabiliyetine sahip bir sektör. Özellikle son yıllarda sektörümüz ciddi bir gelişim gösterdi. Ülkemizde üretilen ürünler Avrupa ülkeleri de dahil dünyanın birçok ülkesinde tercih edilen ürünler haline geldi. Sigma Elektrik de bu sektörde faaliyet gösteren ve ürettiği kaliteli ürünleri ile dünyanın 90 ülkesinde bilinen ve tercih edilen bir marka haline geldi. Dünya devlerinin de ülkemizde üretim yapması ülkemize olan ülkemizin iş gücüne olan güveninin bir göstergesi.

 

Sektörünüzün sorunları ile ilgili düşünceleriniz neler?

Az önce ülkemiz elektrik ve elektronik sektörünün dünyadaki başarısından bahsetmiştim. Evet, bu konuda dünyada çok iyiyiz ancak Asya ülkelerine mal satmakta zorlanıyoruz çünkü direkt bizi Çin’de üretim yapan firmalarla kıyaslıyorlar. Çin’in daha ucuz üretiyor olması bu ülkelerin Çin’i tercih etmesinde etkili oluyor ancak buna rağmen biz bu ülkelere kendimizi çok iyi anlattığımızda ürünlerimizi ihraç edebiliyoruz. Siyasi bir takım nedenlerden dolayı da ürünlerimizin kalitesine inandıkları halde ürünlerimizi almak istemeyen Suudi Arabistan, Mısır gibi birkaç Arap ülkeleri var. Zamanla kalitemizle bu ön yargıları aşacağımıza inanıyoruz.

 

Sigma Elektrik İhracat Direktörü

Genco UYSAL

SİGMA ELEKTRİK