Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
Röportajİpek YAVUZ KONAK: ‘2019 Yılı Tüm Olumsuz Koşullara Rağmen Firmamız Açısından Pek Çok Yeniliğe ve Başarıya İmza Attığımız Bir Yıl Oldu’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-01-24 13:59:29


Geri Dön
İpek YAVUZ KONAK: ‘2019 Yılı Tüm Olumsuz Koşullara Rağmen Firmamız Açısından Pek Çok Yeniliğe ve Başarıya İmza Attığımız Bir Yıl Oldu’

1987 yılında Elek. Müh. İbrahim Vacit Mavili tarafından kurulan yangın ve gaz algılama sistemleri konusunda ülkemizde dünyanın değişik ülkelerinde önemli projelere imza atan Mavili Elektronik’in İhracat Müdürü İpek Yavuz Konak ile sektörü, Ar-Ge’yi ve 2020 hedeflerini konuştuk.

 

Kuruluş hikayenizi merak ediyoruz. Firmanız nasıl kuruldu? Büyümeyi nasıl sağladınız?

Mavili Elektronik 1987 yılında Elek. Müh. İbrahim Vacit Mavili tarafından kuruldu. O tarihten beri yangın ve gaz algılama sistemleri konusunda hem ülkemiz hem de uluslararası projelere ürün ve hizmet sağlıyoruz. Mavili’de yaklaşık 250 kişilik uzman bir kadromuz bulunuyor. Ürünlerimizin AR-GE çalışmalarını, üretimini, kalite kontrol proseslerini, satış öncesi ve sonrasındaki hizmetlerini bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Gebze’de bulunan ikinci fabrikamızın yanı sıra Moskova’da temsilciliğimiz, müşterilerimize daha hızlı ve etkili hizmet verebilmek için ise Türkiye’nin 7 noktasında bölge müdürlüklerimiz yer alıyor. Bölge müdürlüklerinde çalışan personellerimiz; satış öncesinde projelendirme ve yerinde keşif, satış sonrasında ise devreye alma, periyodik bakım ve arıza hizmetleri veriyor. Yılların sektör tecrübesi ve bilgi birikimi ile oluşturduğumuz yetkili teknik servis ve bayi ağına sahibiz.

 

2019 yılını firmanız açısından değerlendirip 2020 yılı ile ilgili beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

2019 yılının; ülke ekonomisi ve inşaat sektörü için zorlayıcı bir yıl olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ancak olumsuz koşullara rağmen, 2019 yılını firmamız açısından pek çok yeniliğe ve başarıya imza attığımız, büyümeye devam ettiğimiz bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Yeni ürünler geliştirmeyi, uluslararası ortaklıklar gerçekleştirmeyi, ihracat alanında önemli projelerde yer almayı sürdürdüğümüz için oldukça gururluyuz. Başta AVM’ler, residence projeleri, endüstriyel tesisler olmak üzere; ülkemizde ve 70’den fazla ülkede yangın ve gaz algılama sistemlerimizin projelendirmesini gerçekleştirdik. Özellikle bina yönetim sistemleri ile entegrasyon ve sistemlerin Supervisor yazılımı aracılığıyla uzaktan izleme ve kontrolü konularında katma değeri yüksek çözümler ürettik. 2020 yılında da prestijli projelere imza atmayı hedefliyoruz.

 

Gelişen teknolojilere uyum sağlama, yenilik, verimlilik ve inovasyon başlıklarını nasıl yorumluyorsunuz? Firmanız bu konularda üzerine düşeni yapıyor mu?

Akıllı bina teknolojilerinin yakından takipçisiyiz. Günümüzde akıllı bina teknolojileri denince akla ilk gelen “entegrasyon” oluyor. Biz de firma olarak çağın sunduğu teknolojik imkanları inceleyip, doğru noktada ürün ve hizmet geliştirerek çözüm sunmaya devam ediyoruz. Bilindiği üzere; 2018 yılında güvenlik sistemleri ve CCTV sektöründe dünya devi olan Hikvision ile teknoloji partneri olduk.  Partnerlik kapsamında iki firmanın AR-GE ekipleri ortak bir çalışma yürüterek, Hikcentral VMS Yazılımı ile Supervisor Grafiksel İzleme ve Kontrol Yazılımının plug-in seviyesinde entegrasyonunu sağladı.  Bu entegrasyon sayesinde kullanıcılar Hikcentral üzerinden Maxlogic&Mavigard yangın algılama sistemlerini izleyip kontrol edebiliyor. Bunun yanı sıra, Modbus ve Bacnet protokolleri ile de bina yönetim sistemleri entegrasyonunu sağlıyoruz. Firma olarak konusunda uzman AR-GE ekibimiz ile teknolojik alanda gerekli çalışmaları hız kesmeden gerçekleştiriyoruz.

 

Sektörü yakından bilen biri olarak bize sektörün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Katma değeri yüksek projeler ve özellikle akıllı binalar giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizde ve dünyada prestijli projeler gerçekleştiriliyor ve bu projelerde can ve mal güvenliğinin sağlanması için entegre güvenlik sistemleri kuruluyor. Biz de Mavili Elektronik olarak üstün özellikli yangın ve gaz algılama sistemlerimizle bütün bu projelerde güvenliğin sağlanması konusunda gerekli çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

 

Sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nelerdir?

Yangın algılama sistemlerinin yönetmelik ve standartlar çerçevesinde üretilmesi, projelendirilmesi, uygulanması ve satış sonrası hizmetlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ancak bu konuda sektörde genel bir bilgi eksikliği olduğunu gözlemliyoruz. Bu sebeple firmamız bünyesinde yer alan Mavili Akademi, her hafta Salı günü saat 11’de herkesin katılabileceği önemli webinarlar düzenliyor, hatta bu webinarlar kaçıranlar için izleyebilmeleri adına Mavili Elektronik adlı Youtube kanalımıza da ekleniyor. Tüm bunlara ek; firmamız çalışanları, bayilerimiz ve yetkili servislerimize yangın algılama sistemleri ile ilgili eğitimler vermeyi sürdürüyoruz. 2020 yılında da eğitimlerimizi yaygınlaştırmayı planlıyoruz.

 

Mavili Elektronik İhracat Müdürü

İpek Yavuz Konak

Mavili Elektronik