Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajCinzia Farisè : ‘Benim Türkiye’ye ve Türk Kablo Sektörüne İnancım Tam’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-01-24 13:47:31


Geri Dön
Cinzia Farisè : ‘Benim Türkiye’ye ve Türk Kablo Sektörüne İnancım Tam’

Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığından beri Türkiye'nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkı sunmak için İstanbul Yeni Havalimanı, Marmaray, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi Köprüleri, Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi, Bursa, Eskişehir, Ankara Bilkent Şehir Hastaneleri gibi Türkiye'nin prestijli projelerinde çözüm ortağı olarak yer alan Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè dergimize Türk Prysmian Kablo’nun 2020 hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

2019 yılını firmanız açısından değerlendirip 2020 yılı ile ilgili beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Küresel ve bölgesel anlamda stratejik öneme sahip ülkemiz ekonomik anlamda da büyüme ivmesini sürdürüyor. Biz de bu büyümeden aldığımız güçle 2019 yılında da çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. Yine önemli projelerde yer aldık; sektörümüzü geliştirmek adına çalışmalar gerçekleştirdik; Ar-Ge çalışmalarımız için yıllık yaklaşık 5 milyon TL ayırdık; teknolojiye ve inovasyona yatırımımızı artırdık.

 

“Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonumuz doğrultusunda geliştirdiğimiz yenilikçi ürün ve sistemlerimizle, 2019 yılında da Türk kablo sektörüne öncülük etmeyi sürdürdük. Türkiye'nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkımızı sunmak için İstanbul Yeni Havalimanı, Marmaray, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi Köprüleri, Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi, Bursa, Eskişehir, Ankara Bilkent Şehir Hastaneleri gibi Türkiye'nin prestijli projelerinde çözüm ortağı olarak yer aldık.

 

Önümüzdeki dönemde de, kurulduğumuz günden bu yana yaptığımız gibi, Türk Prysmian Kablo olarak kullanıcıları teknolojik yeniliklerle beraber üstün performanslı ürünlerle buluşturmaya, yeni teknolojilerle katma değeri yüksek projelere de imza atmaya ve ülkemizin rekabet gücünü geliştirmek amacıyla çalışmalarımıza, yatırımlarımıza devam edeceğiz.

 

Gelişen teknolojilere uyum sağlama, yenilik, verimlilik ve inovasyon başlıklarını nasıl yorumluyorsunuz? Firmanız bu konularda üzerine düşeni yapıyor mu?

Biz bir kablo üretim şirketinden çok daha fazlasıyız. Kablo üretimine ek olarak, her daim dijital uygulamalarımız, çevrimiçi eğitim programlarımız ve Türk kablo sektöründe ilkleri içeren, tüm sektörü bilinçlendirmeyi hedeflediğimiz girişimlerimizle sektörde ürün kalitesinin ve güvenliğinin gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Rekabette öne çıkmanın yolunun inovasyon kabiliyetinden geçtiğini düşünüyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz.

 

Bu yıl da aynı bakış açısı ile çalışmalarımızı sürdürdük ve sektöre getirdiğimiz ilklere yenilerini ekledik. Son olarak, Prysmian Group tarafından geliştirilen ve hem çevrimiçi olarak hem de mobil işletim sistemlerine uygun olarak çalışan CableApp mobil uygulamamızı Türkçe olarak sunduk. CableApp mobil uygulaması sayesinde, endüstri profesyonelleri kendi gereksinimlerine uygun kabloyu kolayca seçebiliyor. Bu uygulama ile kablo kesiti hesaplamalarını kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyor, kablo seçimine ve CO2 emisyon kazancına göre ne kadar enerji tasarrufu yapabileceklerini görerek sürdürülebilirliğe de katkıda bulunuyorlar.

 

Bizim amacımız sadece kaliteli kablo üretmek değil. Gerek Grubumuzun global yapısından aldığımız güçle gerekse kurulduğumuz günden bu yana, yaptığımız her işte bakış açımızı net bir şekilde ifade eden firma misyonumuz “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” ile, Türk Prysmian Kablo olarak yeniliklere yatırım yapıyor, çağa ayak uydurmak ve hatta çoğu zaman çağın bir adım ilerisinde olmak amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

 

Prysmian Kablo ’da Ar-Ge ne durumda? Prysmian 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında yeni ürünler geliştirmeye bu ürünleri sektörle paylaşmaya devam edecek mi?

Ar-Ge bizim için çok önemli. Bugün Türk kablo sektörünün “Ar-Ge için en çok harcama yapan şirketi” olarak Mudanya'daki Ar-Ge Merkezimizde yenilik ve gelişimin öncülüğünü yaparak, çevre dostu ürün ve sistemler konusundaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Uluslararası platformda, kablo üretimi ve malzeme teknolojileri konularında lider Prysmian Group’un 25 Ar-Ge merkezinden biri olan merkezimiz, ayrıca Türk kablo sektöründeki Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge Merkezi olma özelliği taşıyor.

 

2016 yılından bu yana yoğun bir şekilde faaliyetlerini sürdüren ve 5bin m2 alanda altı ayrı bölümden oluşan Ar-Ge Merkezimiz bünyesinde, Malzeme Teknolojileri Laboratuvarı, Yanma Test Laboratuvarı, Enerji Kabloları Test Laboratuvarı ve Telekom ve Fiber Kabloları Test Laboratuvarı’nın yanı sıra Tasarım ve İnovasyon Ofisi ile Proses Tasarım ve Prototip Geliştirme Ofisi bulunuyor.

 

Ar-Ge Merkezimiz aracılığı ile, 2019 yılında Şirketimiz adına uluslararası 4 patent aldık. Süreci devam eden 5 tane de patent başvurumuz var. 2020’de de farklı alanlara yatırım yaparak, sektörümüzü yeniliklerle buluşturmaya, yeni ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.

 

Sektörü yakında bilen birisi olarak ülkemiz kablo sektörünün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Giderek artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarına bağlı olarak sanayileşmenin artması; yüksek yapılaşmaya doğru gelişen inşaat endüstrisi, hızla değişen altyapı ve ulaşım ihtiyaçları, yenilenebilir enerjiye geçiş için yapılan çalışmalar, “Endüstri 4.0”, “Nesnelerin İnterneti” gibi dijital devrimlerle birlikte “Enerji ve İletişim” modern yaşamın vazgeçilmezleri haline geldi. Ürün grubu bazında, yüksek teknoloji ürünü fiber optik kabloların tercih edilmesi sebebi ile harici bakır telekom kablolarına olan talepteki düşüş devam ederken, fiber optik kablolarına olan talep ciddi oranda arttı ve artmaya devam ediyor. Enerji kablolarına olan talep de artarak sürüyor. Buna ilaveten, petrol ve metal fiyatlarındaki artışlar toplam kablo pazarının parasal olarak daha da büyümesine yol açıyor. Artan rekabet koşulları ile birlikte, dünya kablo üretiminin büyük bir kısmının, gelişmekte olan ülkelere doğru kaymaya başladığını söyleyebiliriz.

 

Son yıllarda TÜİK ve TİM gibi kurumlar tarafından yapılan çalışmalar ve istatistiklere göre, Türk kablo sektörünün yurt içi ve yurt dışı satışları toplam büyüklüğü 4,5-5 milyar USD civarında ve Türkiye’deki kablo üreticilerinin toplam üretim ve cirosunun yaklaşık %80-90’lık payını, ilk sırada bulunan 20 firma gerçekleştiriyor.

 

Yıllık ihracat rakamımızın yaklaşık 2 milyar dolar civarında olması ve sektörün yaklaşık %40’lık bir kısmının ihraç ediliyor olması; ülkemizin coğrafi konumu gereği özellikle Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ülkelerine yakınlığı dolayısı ile kablo sektörümüzün bölgede ne kadar önemli olduğunun en büyük göstergesi. Üretim açısından baktığımızda kablo sektörümüz, değişen yönetmeliklere ve uluslararası standartlara ayak uydurarak, yangına karşı güvenli kablo üretimi için Ar-Ge çalışmaları yaparken, gelişen teknoloji ile birlikte bu dönüşüme ayak uydurabilecek yeni nesil kablo teknolojilerini de kullanmaktadır. Ülkemizdeki kablo üreticilerinin eriştiği teknoloji, dünyadaki diğer üreticilerle yarışabilecek ve hatta birçok gelişmiş ülkeden daha ileri seviyededir.

 

Dönem sonunda ekonomi politikaları hakkındaki yurt içindeki en önemli gelişme; Hükümet’in orta vadeli hedeflerini içeren “Yeni Ekonomi Programını” açıklaması olmuştur. Yeni Ekonomi Programında enflasyon ile mücadele ana hedef olarak işaret edilirken 2019’da elde edilen kazanımların korunmasının ve geliştirilmesinin amaçlandığı, cari dengede kaydedilen iyileşmenin korunması ve bütçe açığı/GSYH oranının program dönemi boyunca %3’ün altında kalmasının planlandığı açıklanmıştır. Program gereği Türkiye ekonomisinin 2019 yılında %0,5, 2020 yılında ise %5 büyüyeceği öngörülmekte, TÜFE’nin ise 2019 sonunda %12’ye, 2020 sonunda ise %8,5’e ineceği belirtilmektedir.

 

Türk kablo sektörüne ve sektörün değişkenlerine genel olarak baktığımız, Türkiye’nin her geçen gün büyüdüğünü ve hala gelişme gösterilecek fırsatların var olduğunu söyleyebiliriz. Benim Türkiye’ye ve Türk kablo sektörüne inancım tam. 

 

Türk Prysmian Kablo CEO’su

Cinzia Farisè

Türk Prysmian Kablo